Menu główne

Abc brydża - krótki kurs dla początkujących

5. Kontra i rekontra

Kontra i rekontra - są to ostanie odzywki licytacyjne jakie musimy poznać. Co one oznaczają? Pomnożenie wyniku razy dwa w wypadku kontry i razy cztery w wypadku rekontry. Kontrę i rekontrę oznaczamy jako X i XX. UWAGA - kontruje się tylko i wyłącznie kontrakt przeciwników! Nie można otworzyć licytacji kontrą ani skontrować kontraktu zalicytowanego przez naszego partnera. Natomiast REKONTRA może zostać zalicytowana TYLKO jako odpowiedź na kontrę przeciwników. UWAGA - każda odzywka inna niż pas znosi kontrę i rekontrę, kontrować można wiele razy w trakcie licytacji.

W jakim celu kontrujemy kontrakty przeciwników? Pamiętasz co pisało na pierwszej stronie? Kiedy strona rozgrywająca bierze mniej lew niż zadeklarowała, dochodzi do WPADKI. Wpadka oznacza zapis dla przeciwników, jej wysokość najprościej obliczyć: WPADKA = DEKLAROWANE LEWY minus WZIĘTE LEWY. Jeśli z jakiś powodów uważamy, że kontrakt zostanie obłożony i dojdzie do wpadki licytujemy kontrę, żeby pomnożyć zapis za wpadkę. Działa to też w obie strony - jeśli kontrakt z X zostanie wygrany strona przeciwna weźmie podwójny zapis! Co więcej, skontrowany kontrakt można rekontrować i wziąć zapis razy cztery! Spójrzmy na przykłady:

W N E S
pas pas 1pik.gif X
XX pas pas 2kier.gif
pas pas pas -

Gracz S kontruje kontrakt 1pik.gif licząc na wpadkę przeciwników. Gracz W rekontruje uważając, że 1pik.gif zostanie wygrane. W wypadku pasa gracza S grano by kontrakt 1pik.gif z XX, jednak gracz S "przestraszył się" i zalicytował 2kier.gif, które stało się kontraktem ostatecznym.

W N E S
1NT X pas pas
2trefl.gif X pas pas
2kier.gif pas pas X
pas pas pas -

Gracz N kontruje najpierw 1NT, gracz W "uciekł" na 2trefl.gif, gracz N ponownie kontruje, gracz W znów "ucieka", tym razem na 2kier.gif. Kontrę zalicytował tym razem gracz S, gdyż kontrować może dowolny z przeciwników. Kontraktem ostatecznym jest 2kier.gif z X, gdyż kontra nie została zniesiona żadną inną odzywką.

Jak widzimy kontra i rekontra potrafią bardzo ożywić i wydłużyć licytację, z kontrą można spotkać się często, natomiast z rekontrą rzadko. Dlaczego? Otóż rekontra oznacza, że ktoś się pomylił - albo kontrujący (dał lekkomyślną kontrę i miał za słabą kartę żeby przeszkodzić w realizacji kontraktu) albo rekontrujący (zlekceważył kontrę przeciwników i przecenił możliwości swojej karty).


komentarze [20] skomentuj

Opracował: Pilsener


<<< poprzednia -   2  3  4  5  6  7  8   - następna >>>

Powrót

Copyright © by Pilsener, mail: lp.pw@kereneslip wizyt: ///323632/2594645